The CCA-Xact pressure transmitter ( precise ) measures the pressure of gases, steam and fluids. The special-developed capacitive ceramic sensor for this transmitter, which can optionally be delivered in pure ceramic, has a high overpressure capability and excellent media stability.
Several process connections e.g. inch thread or hygienic versions like Varivent, dairy pipe or Clamp are available. The robust stainless steel globe housing has a high ingress protection IP 67 and all characteristics for a residue-free and antibacterial cleaning.
| Measurement range | 0…60 mbar up to 0…20 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire |
| Process connection | G1 1/2 flange clamp dairy pipe |
| Electrical connection | connector M12x1 |
| Diaphragm | ceramics Al2O3 (99.9 %) ceramics Al2O3 (96 %) |
| Power supply | 12…28V DC 12…30V DC |
| Display | LCD, 5 x 8 mm LCD, 8 x 5 mm 52-points bargraph |
| Accuracy | ±0,1% |
| Operating temperature | -20…+70°C |
| Medium temperature | -25…+125°C |
| Protection class | IP 67 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































