The CCA-Xci pressure transmitter ( process ) measures the pressure of gases, steam, dust and fluids. The special-developed capacitive ceramic sensor for this transmitter has a high overpressure capability and excellent media stability.
Several process connections e.g. thread or flange are available. The transmitter is as a s dard equipped with HART®-communication, the customer can choose between a two chamber aluminum die cast case or a stainless field housing.
| Measurement range | 0…60 mbar up to 0…20 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire HART |
| Process connection | G 1/2 G1 1/2 1/2 NPT flange |
| Diaphragm | ceramics Al2O3 (99.9 %) |
| Power supply | 12…28V DC |
| Accuracy | ±0,1% |
| Display | LCD, 5 x 8 mm LCD, 8 x 5 mm |
| Transmission protocol | HART® |
| Operating temperature | -20…+70°C -40…+70°C |
| Medium temperature | -25…+125°C |
| Protection class | IP 67 |
| Case material | stainless steel aluminium |
Datasheet:






































