CCE-30.600G pressure transmitters can be used in any industrial solutions. Equipped with a ceramic sensor, they guarantee a measurement accuracy of 1% in accordance with the IEC 60770 s dard. The nominal pressure range for the CCE-30.600G is 1…250 bar.
| Measurement range | 0…1,6 bar up to 0…250 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 10…90% Vs, 3-wire ratiometric 0…10V, 3-wire 1…10V, 3-wire 0,5…4,5V, 3-wire |
| Process connection | G 1/2 G 1/4 G 1/8 1/4 NPT M20x1,5 |
| Electrical connection | connector M12x1 cable outlet with PVC cable ISO 4400 |
| Diaphragm | ceramics Al2O3 (96 %) |
| Power supply | 2.7…5V DC (3-wire ratiometric) 8…32V DC 14…30V DC |
| Accuracy | ±1% |
| Operating temperature | -25…+85°C |
| Medium temperature | -25…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































