The differential pressure transmitter CRV-808 was developed for measuring of dry, non aggressive gases and compressed air. It can be used for varied HVAC applications.
The basic element of the Simex CRV-808 is a temperature compensated piezoresistive pressure sensor which is able to operate a very long time without any maintenance.
Robust design allows deployment also in laboratories and industrial conditions. The pressure transmitter CRV-808 features good long term stability, linearity and repeatability.
IEPSOLnical Data – CRV – 808 Differential Pressure transmitter
| Measurement range | 0…6 mbar up to 0…1 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 4…20 mA, 3-wire 0…10V, 3-wire 0…20 mA, 3-wire 4…20 mA, 4-wire |
| Process connection | Ø6,6 x 11 |
| Power supply | 110V AC 230V AC 12…31V DC 19…31V DC |
| Display | LED, 4 x 7 mm, red |
| Accuracy | ±0,35% ±1% ±2% |
| Operating temperature | -25…+50°C |
| Medium temperature | -40…+80°C |
| Protection class | IP 54 |
| Case material | ABS |
Datasheet:









































