DMD 331 Differential Pressure Transmitter for industrial applications and is based on a piezoresistive stainless steel sensor, which can be pressurized on both sides with fluids or gases compatible with SST 1.4404 (316L) and 1.4435 (316L).
The compact design allows an integration of the DMD 331 in machines and applications with limited space. The DMD 331 calculates the difference between the pressure on the positive and the negative side and converts it into a proportional electrical signal.
IEPSOLnical Data – DMD 331 Differential Pressure transmitter
| Measurement range | 0…20 mbar up to 0…16 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…5V, 3-wire 0…10V, 3-wire |
| Process connection | G 1/2 G 1/4 M12x1 M20x1,5 7/16 UNF |
| Electrical connection | ISO 4400 |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 12…36V DC 14…36V DC (0…10V out.) 14…28V DC |
| Accuracy | ±0,5% ±1% |
| Operating temperature | -25…+85°C |
| Medium temperature | -25…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 |
| Case material | aluminium, anodized |
Datasheet:









































