The DMD 341 is a differential pressure transmitter for non-aggressive gases and compressed air. Because of its compact and robust aluminium housing it is particularly suited for machine and plant engineering. Basic element of the DMD 341 is a piezoresistive stainless steel silicon sensor, which features high accuracy and excellent long term stability.
| Measurement range | 0…6 mbar up to 0…1 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…10V, 3-wire 0…20 mA, 3-wire |
| Process connection | G 1/8 Ø6,6 x 11 |
| Electrical connection | connector M12x1 cable outlet ISO 4400 |
| Diaphragm | silicon |
| Power supply | 8…32V DC 14…30V DC |
| Accuracy | ±0,35% ±1% ±2% |
| Operating temperature | -25…+85°C |
| Medium temperature | -25…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 |
| Case material | aluminium, anodized |
Datasheet:









































