The DMK 331 pressure transmitter ( industrial ) with ceramic sensor has been especially designed for pasty, polluted or aggressive media and for oxygen applications at low pressure range. As with all industrial transmitters made by BD|SENSORS, you may choose between various electrical and mechanical connections also
| Measurement range | 0…400 mbar up to 0…600 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…20 mA, 3-wire 0…10V, 3-wire 1…5V 1…6V 0…1V |
| Electrical connection | connector M12x1 Binder 723 cable outlet ISO 4400 compact field housing stainless steel |
| Process connection | G 1/2 G 1/4 1/2 NPT 1/4 NPT M20x1,5 |
| Diaphragm | ceramics Al2O3 (99.9 %) |
| Power supply | 8…32V DC 14…30V DC (0…10V out.) 10…28V DC 14…28V DC |
| Accuracy | ±0,5% |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:








































