The pressure transmitter DMK 331P is suitable for measuring the pressure of viscous and pastymedia, where a totally flush pressure port is re-quired.
As on all industrial pressure transmitters made by BD SENSORS, you may choose between various electrical and mechanical connections also on DMK 331P
| Measurement range | 0…60 bar up to 0…400 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 4…20 mA, 3-wire 0…20 mA, 3-wire 0…10V, 3-wire 0…5V, 3-wire |
| Process connection | G 1/2 G 3/4 G 1 G1 1/2 M20x1,5 |
| Electrical connection | connector M12x1 Binder 723 cable outlet ISO 4400 compact field housing stainless steel |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 8…32V DC 14…30V DC 14…28V DC 10…28V DC |
| Accuracy | ±0,5% ±1% |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C -10…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































