The DMP 331 pressure transmitter can be used in all industrial areas when the medium is compatible with stainless steel 1.4404 (316 L) or 1.4435 (316 L). Additional are different elastomer seals as well as a helium tested welded version available. The modulare concept of the device allows to combine different stainless steel sensors and electronic modules with a variety of electrical and mechanical versions.Thus a diversity of variations is created, meeting almost all requirements in industrial applications.
| Measurement range | 0…100 mbar up to 0…60 bar -1…0 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 4…20 mA, 3-wire 0…10V, 3-wire 0…20 mA, 3-wire 0…5V, 3-wire 1…6V 0…1V |
| Process connection | G 1/2 G 1/4 1/2 NPT 1/4 NPT G 1/8 M10x1 M12x1 M12x1,5 M20x1,5 |
| Electrical connection | Binder 723 cable outlet ISO 4400 compact field housing stainless steel connector M12x1 |
| Power supply | 8…32V DC 14…30V DC (0…10V out.) 10…28V DC |
| Accuracy | ±0,35% ±0,25% ±0,5% |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































