The DMP 331P pressure transmitter was designed for use in the food and pharmaceutical industry. The compact design with hygienic process connections makes it possible to achieve an outs ding performance in terms of accuracy, temperature behavior and long term stability.
The modular construction concept allows a combination of various process connections with different filling fluids and a cooling element. Several electrical connections complete the profile of DMP 331P. This transmitter fulfills nearly all requirements in hygienic industrial processes.
| Measurement range | 0…100 mbar up to 0…40 bar -1…0 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…10V, 3-wire 0…20 mA, 3-wire |
| Process connection | G 1/2 G 3/4 G 1 clamp dairy pipe Varivent® flange |
| Electrical connection | Binder 723 cable outlet compact field housing stainless steel connector M12x1 ISO 4400 |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 8…32V DC 14…30V DC 10…28V DC |
| Accuracy | ±0,35% ±0,25% ±0,5% |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C -10…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































