The DMP331Pi pressure transmitter (precision) demonstrates the further development of well-tried industrial pressure transmitter DMP 331P.
The signal from the specially designed piezoresistive stainless steel sensor is processed by the newly developed digital electronic system, performing thus an active compensation of sensor-specific deviations such as hysteresis, thermal errors and non-linearity.
The temperature range of -40…125 °C can be extended by the integration of a cooling element up to 200°C
| Measurement range | 0…400 mbar up to 0…40 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…10V, 3-wire |
| Process connection | G 1/2 G 1 clamp dairy pipe Varivent® flange |
| Electrical connection | Binder 723 cable outlet ISO 4400 compact field housing stainless steel connector M12x1 |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 12…36V DC 14…28V DC 14…36V DC (0…10V out.) |
| Accuracy | ±0,1% |
| Operating temperature | -25…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C -10…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
DMP 331Pi Pressure transmitter Datasheet:









































