The DMP 333 pressure transmitter type has been especially designed for use in hydraulic applications with high static and dynamic pressure. The transmitter is characterized by an excellent long term stability, also under fast changing pressure as well as positive and negative pressure peaks.
The modular concept of the device allows to combine different stainless steel sensors and electronic modules with a variety of electrical and mechanical versions. Thus a diversity of variations is created, meeting almost all requirements in hydraulic applications.
| Measurement range | 0…60 bar up to 0…600 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…20 mA, 3-wire 0…10V, 3-wire |
| Electrical connection | connector M12x1 Binder 723 cable outlet ISO 4400 compact field housing stainless steel |
| Process connection | G 1/2 G 1/4 1/2 NPT |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 8…32V DC 10…28V DC 14…28V DC 14…30V DC (0…10V out.) |
| Accuracy | ±0,35% ±0,25% ±0,5% |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:






































