The DMP 333i_485 pressure transmitter ( precision ) demonstrate further development of our industrial pressure transmitters of DMP series.
The signal processing of sensors signal is done by digital electronics with 16-bit analog digital converter. Consequently it is possible to conduct an active compensation and the transmitters with excellent measurements and exceptionally attractive price to offer on the market.
| Measurement range | 0…60 bar up to 0…600 bar |
| Output type | digital RS-485 |
| Transmission protocol | Modbus RTU / Master HART® |
| Transmission parameters | 1200…38400 bit/s |
| Process connection | G 1/2 G 1/4 M10x1 M12x1 M20x1,5 |
| Electrical connection | Binder 723 |
| Diaphragm | stainless steel |
| Power supply | 10…36V DC 3,3…5V DC 8…15V DC |
| Accuracy | ±0,1% |
| Operating temperature | -25…+85°C |
| Medium temperature | -25…+125°C |
| Protection class | IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































