The DMP 333P pressure transmitter ( industrial ) has pressure ports with flush welded stainless steel diaphragm. Is suitable for measuring the pressure of viscous, pasty or gaseous media and for applications that require a front-flush, dead space-free process connection.
Especially for hydrogen applications there is the possibility to use the process connection with gold plating. A wide range of electrical connection variants are available to enable the DMP 333P to be integrated easily and quickly in the various system configurations
| Measurement range | 0…60 bar up to 0…600 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…10V, 3-wire |
| Electrical connection | connector M12x1 DIN 43650 connector Binder 723 cable outlet with PVC cable compact field housing stainless steel |
| Process connection | G 1/2 |
| Diaphragm | stainless steel 316L gold-plated |
| Power supply | 8…32V DC 14…30V DC (0…10V out.) |
| Accuracy | ±0,35% ±0,25% |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































