The DMP 334 pressure transmitter ( industrial ) has been especially designed for use in hydraulic systems up to 2200 bar. The base element of DMP 334 is a thin film sensor, which is welded with the pressure port and meets high demands of operational safety and reliability. These characteristics and the excellent measurement data of DMP 334 as well as distinguished offset stability offer a pressure transmitter with easy handling, reliability and robustness for hydraulic user. The DMP 334 is deliverable with s dard HP connections.
| Measurement range | 0…600 bar up to 0…2200 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…10V, 3-wire |
| Process connection | G 1/2 9/16 UNF M20x1,5 |
| Electrical connection | connector M12x1 Binder 723 cable outlet ISO 4400 compact field housing stainless steel |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 12…36V DC 14…30V DC (0…10V out.) 14…28V DC |
| Accuracy | ±0,35% |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+140°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































