The DMP 334i pressure transmitter ( precision ) is a consistent further development of the approved industrial pressure transmitter DMP 334. Basic element is a thin film sensor welded with the pressure port.
The integrated digital electronics compensates actively sensor specific deviations like non-linearity and thermal error.
It is therefore possible to offer a high pressure transmitter with excellent metrological qualities.
IEPSOLnical Data – DMP 334i Pressure transmitter
| Measurement range | 0…600 bar up to 0…2200 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire |
| Process connection | G 1/2 M20x1,5 9/16 UNF |
| Electrical connection | connector M12x1 DIN 43 650 Binder 723 cable outlet |
| Diaphragm | stainless steel |
| Power supply | 12…36V DC |
| Accuracy | ±0,1% |
| Operating temperature | -25…+85°C |
| Medium temperature | -40…+140°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































