The DMP 341 pressure transmitter has been especially designed for the measurement of very low gauge pressure and for vacuum applications. Permissible media are gases, pressurized air and non-aggressive low viscos oils.
The DMP 341 features excellent thermal behaviour and outs ding long term stability. A variety of s dard output signals as well as mechanical and electrical connections make the DMP 341 covering a wide field of applications.
| Measurement range | 0…6 mbar up to 0…100 mbar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 4…20 mA, 3-wire 0…20 mA, 3-wire 0…10V, 3-wire 0…5V, 3-wire |
| Process connection | G 1/2 M20x1,5 |
| Electrical connection | connector M12x1 Binder 723 cable outlet ISO 4400 |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 12…36V DC 14…36V DC (0…10V out.) 14…28V DC |
| Accuracy | ±0,5% ±1% |
| Operating temperature | -25…+85°C |
| Medium temperature | -25…+90°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































