The DMP 343 pressure transmitter has been especially designed for the measurement of very low gauge pressure and for vacuum applications. Permissible media are non- aggressive, dry gases and non-aggressive, low viscos oils. The DMP 343 features excellent thermal behaviour and outs ding long term stability. A variety of s dard output signals as well as mechanical and electrical connections make the DMP 343 covering a wide field of applications.
IEPSOLnical Data – DMP 343 Pressure transmitter
| Measurement range | 0…6 mbar up to 0…1 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…20 mA, 3-wire 0…10V, 3-wire 0…5V, 3-wire 4…20 mA, 3-wire |
| Electrical connection | connector M12x1 Binder 723 cable outlet ISO 4400 compact field housing stainless steel |
| Process connection | G 1/2 G 1/4 1/2 NPT 1/4 NPT M10x1 M12x1 M12x1,5 M20x1,5 |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 8…32V DC 14…30V DC (0…10V out.) 10…28V DC |
| Accuracy | ±0,35% |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































