The DMP 457 pressure transmitter has been especially designed for rough conditions occurring especially in shipbuilding and offshore applications. All gaseous and liquid media, which are compatible with stainless steel 1.4404 (316L) respectively can be used.
Sensor element is a piezoresistive stainless steel sensor with high accuracy and excellent long-term stability. In order to meet the special requirements for shipbuilding and offshore applications extensive tests had to be passed to get the Lloyd´s Register, Germanischer Lloyd (GL), Det Norske Veritas (DNV), Bureau Veritas (BV) and China Classification Society (CCS) approvals.
| Measurement range | 0…100 mbar up to 0…600 bar 0…1 mH2O do 0…400 mH2O |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire |
| Process connection | G 1/2 G 1/4 1/2 NPT 1/4 NPT |
| Electrical connection | cable outlet ISO 4400 compact field housing stainless steel |
| Diaphragm | stainless steel 316L |
| Power supply | 8…32V DC 10…28V DC |
| Accuracy | ±0,35% ±0,25% |
| Operating temperature | -40…+85°C |
| Medium temperature | -40…+125°C |
| Protection class | IP 65 IP 67 IP 68 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































