DPS 300 Differential Pressure Transmitter DPS 300 was developed for the differential pressure measuring for dry, non-aggressive gases and compressed air and can be used for several HVAC applications.
The DPS 300 is a multi-range transmitter with up to three adjustable ranges. The device is equipped with a two-line LC display optionally and can be simply parameterized. Values, status of the contact and the unit are shown on the display.
| Measurement range | 0….1,6 mbar up to 0…1 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire 0…20 mA, 3-wire 0…10V, 3-wire 0…5V, 3-wire |
| Process connection | Ø6,6 x 11 Ø4,4 x 10 |
| Power supply | 19…32V DC 11…32V DC 24…32V DC |
| Display | LCD, 5 x 8 mm LCD, 8 x 5 mm 52-points bargraph |
| Accuracy | ±1% ±2% |
| Operating temperature | 0…+50°C |
| Medium temperature | 0…+50°C |
| Protection class | IP 54 |
| Case material | ABS |
Datasheet:









































