NT 151-CCIES-RE/PNS Field Slave to PROFINET IO-Device supports the following protocols:
- PROFINET IO-Device
- CC-Link IE Field Slave
With Gateway NT 151-CCIES-RE/PNS you can easily and efficiently connect a CC-Link IE Field based control system with a PROFINET based control system and their networks.
More than 1400 bytes of cyclic input and output data can be exchanged transparently and quickly between both networks. Further 257 data buffers with 960 bytes each allow the additional exchange of acyclic data on demand.
A mini USB interface serves to configure the device. For an effortless integration into the engineering software of the control systems, the configuration tool converts the configured input and output data into a GSDML and CSP+ file for a direct import.
The functionality of the device complies with the official specification “CC-Link IE Field / PROFINET Network Coupler” which originated from a collaboration of the organizations CC-Link Partner Association (CLPA) and PROFIBUS & PROFINET International (PI). It is the first device in the world that works in accordance with this specification.
CC-Link IE is a recognized Technology in the Asian market, PROFINET in Europe, and further markets. The transparently operating gateway makes it possible to offer systems, that are based on one of the two network Technologies, internationally without further development effort.
IEPSOLnical Data – NT 151-RE-RE Real-Time Ethernet to Real-Time Ethernet:
| Parameter | Value |
| Service Interface | Mini USB |
| Displays | LED SYS, RUN, ERR, APL, protocol specific |
| Configuration | SYCON.net, Windows® 10 |
| Power Supply | 18 … 30 V / 180 mA @ 24V |
| Connector | Mini-COMBICON 5-pin |
| Operating Temperature | -25 °C .. +60 °C |
| Dimensions (L x W x H) | 99 x 22.5 x 114.5 mm (without connector) |
| Mounting | DIN-Rail, DIN EN 60715 |
| Weight | 125 g |
| CE Sign | Yes |
| Emission | IEC 61000-6-4:2006 + A1:2010 |
| Noise Immunity | IEC 61000-6-2:2005 |
| Card Slot | SD card, for data backup and restore |
| Data Direction | Data Quantity |
| PROFINET to CC-Link IE Field | 1428 Bytes cyclic |
| CC-Link IE Field to PROFINET | 1432 Bytes cyclic |
| Message Buffer (PROFINET to CC-Link IE Field) | 960 Bytes acyclic |
| Message Buffer (CC-Link IE Field to PROFINET) | 960 Bytes acyclic |
| User-Definable Data Buffers (Bidirectional) | 256 buffers, 960 Bytes per buffer |
| NT 151-CCIES-RE/PNS | 1724.122/PNS Coupler netTAP 151 CC-Link IE Field Slave to PROFINET IO-Device |








































