- Universal Indicators, Display Indicators, On/Off Controllers, Panel Mount Displays, Temperature Indicators, Process Indicators
PR 5714 Universal LED Indicator
Universal Indicators, Display Indicators, On/Off Controllers, Panel Mount Displays, Temperature Indicators, Process IndicatorsPR 5714 Universal LED Indicator
Programmable LED indicator
Model: 5714
Version: 5714A, 5714B, 5714C, 5714D
Make: PR Electronics
Origin: Denmark- 4-digit 14-segment LED display
- Input for mA, V, Ohm, RTD, TC and potentiometer
- 2 relays and analog output
- Universal supply
- Front key programmable
SKU: n/a - Signal Conditioners, Head Mounted Temperature Transmitters
PR 5337D HART Temperature Transmitter
Make: PR Electronics | Origin: Denmark | Condition: New
✔ Supports RTD, TC, Ohm, and bipolar mV input signals
✔ Provides 2 analog inputs and up to 5 device variables with status indication
✔ Selectable HART communication protocol: HART 5 or HART 7
✔ Hardware evaluated for use in SIL-rated safety applications
✔ Designed for installation in hazardous gas and dust environmentsSKU: n/a - RTD Converters, Temperature Converters, Thermocouple Converters, Signal Conditioners, Head Mounted Temperature Transmitters, Temperature & Humidity, Temperature Transmitters, HART Temperature Transmitters, Universal Temperature Transmitters, Pt100 Converters
PR 5335A HART Temperature Transmitter
RTD Converters, Temperature Converters, Thermocouple Converters, Signal Conditioners, Head Mounted Temperature Transmitters, Temperature & Humidity, Temperature Transmitters, HART Temperature Transmitters, Universal Temperature Transmitters, Pt100 ConvertersPR 5335A HART Temperature Transmitter
Make: PR Electronics | Origin: Denmark | Condition: New
SKU: n/a
PR 5714 Universal LED Indicator
Available on backorder
Programmable LED indicator
Model: 5714
Version: 5714A, 5714B, 5714C, 5714D
Make: PR Electronics
Origin: Denmark
- 4-digit 14-segment LED display
- Input for mA, V, Ohm, RTD, TC and potentiometer
- 2 relays and analog output
- Universal supply
- Front key programmable
Price range: €230.00 through €352.00
Application
- Display for digital readout of current / voltage / resistance / temperature or potentiometer signals.
- Process control with 2 potential-free relays and/or analog output.
- For local readout in extremely wet atmospheres with a specially designed splash-proof cover.
Technical characteristics
- 4-digit LED indicator with 13.8 mm 14-segment characters. Max. display readout -1999…9999 with programmable decimal point and relay ON / OFF indication.
- All s dard operational parameters can be adjusted to any application by way of the front function keys.
- Help texts in eight languages can be selected via a menu item.
- PR5714 is available fully-configured according to specifications ready for process control and visualization.
- In versions with relay outputs the user can minimize the installation test time by activating/deactivating each relay independently of the input signal.
Mounting / installation
- To be mounted in panel front. The included rubber packing must be mounted between the panel cutout hole and the display front to obtain a protection degree of IP65 (type 4X). For extra protection in extreme environments, PR5714 can be delivered with a specially designed splash-proof cover as accessory.
| Product Version: | 5714A: S dard Display – No Additional Output, 5714B: 2 x Relay Ouputs, 5714C: Analog Ouput, 5714D: 2 Relay + Analog Ouput |
|---|
Environmental Conditions
| Operating temperature | -20°C to +60°C |
| Calibration temperature | 20…28°C |
| Relative humidity | < 95% RH (non-cond.) |
| Protection degree (mounted in panel) | IP65 / Type 4X, UL50E |
Mechanical specifications
| Dimensions (HxWxD) | 48 x 96 x 120 mm |
| Cut out dimensions | 44.5 x 91.5 mm |
| Weight approx. | 230 g |
| Wire size, pin 41-46 (max.) | 1 x 1.5 mm2 stranded wire |
| Wire size, others, max. | 1 x 2.5 mm2 stranded wire |
| Vibration | IEC 60068-2-6 |
| 2…13.2 Hz | ±1 mm |
| 13.2…100 Hz | ±0.7 g |
Common specifications
Supply | |
| Supply voltage, universal | 21.6…253 VAC, 50…60 Hz or 19.2…300 VDC |
| Max. required power | 2.5 W (5714A) 3.0 W (5714B/C) 3.5 W (5714D) |
| Internal power dissipation | 2.2 W (5714A) 2.7 W (5714B/C) 3.2 W (5714D) |
Isolation voltage | |
| Isolation voltage, test / working | 2.3 kVAC / 250 VAC |
Response time | |
| Temperature input, programmable (0…90%, 100…10%) | 1…60 s |
| mA / V input (programmable) | 0.4…60 s |
Auxiliary supplies | |
| 2-wire supply (pin 46…45) | 25…15 VDC / 0…20 mA |
| Signal / noise ratio | Min. 60 dB (0…100 kHz) |
| Accuracy | Better than 0.1% of selected range |
| EMC immunity influence | < ±0.5% of readout |
Input specifications
RTD input | |
| RTD type | Pt10/20/50/100/200/250; Pt300/400/500/1000; Ni50/100/120/1000; Cu10/20/50/100 |
| Cable resis ce per wire (max.) | 50 Ω |
| Sensor current | Nom. 0.2 mA |
| Effect of sensor cable resis ce (3-/4-wire) | < 0.002 Ω / Ω |
Linear resis ce input | |
| Linear resis ce min….max. | 0 Ω…10000 Ω |
Potentiometer input | |
| Potentiometer min….max. | 10 Ω…100 kΩ |
TC input | |
| Thermocouple type | B, E, J, K, L, N, R, S, T, U, W3, W5, LR |
| CJC via internally mounted sensor | ±(2.0°C + 0.4°C * Δt) |
| Δt = | Internal temp.-ambient temp. |
| Sensor error detection | Yes |
| Sensor error current: When detecting / else | Nom. 2 μA / 0 μA |
Current input | |
| Measurement range | 0…20 mA |
| Programmable measurement ranges | 0…20 and 4…20 mA |
| Input resis ce | Nom. 20 Ω + PTC 25 Ω |
| Sensor error detection | Loop break 4…20 mA |
Voltage input | |
| Measurement range | 0…12 VDC |
| Programmable measurement ranges | 0/0.2…1; 0/2…10 VDC |
| Input resis ce | Nom. 10 MΩ |
Output specifications
Display | |
| Display readout | -1999…9999 (4 digits) |
| Decimal point | Programmable |
| Digit height | 13.8 mm |
| Display updating. | 2.2 times / s |
| Input outside input range is indicated by | Explanatory text |
Current output | |
| Signal range | 0…20 mA |
| Programmable signal ranges | 0…20/4…20/20…0/20…4 mA |
| Load (@ current output) | ≤ 800 Ω |
| Load stability | ≤ 0.01% of span / 100 Ω |
| Sensor error indication | 0 / 3.5 / 23 mA / none |
| NAMUR NE43 Upscale/Downscale | 23 mA / 3.5 mA |
| Output limitation, on 4…20 and 20…4 mA signals | 3.8…20.5 mA |
| Output limitation, on 0…20 and 20…0 mA signals | 0…20.5 mA |
| Current limit | ≤ 28 mA |
Relay output | |
| Relay functions | Setpoint |
| Hysteresis | 0…100% |
| ON and OFF delay | 0…3600 s |
| Sensor error reaction | Break / Make / Hold |
| Max. voltage | 250 VRMS |
| Max. current | 2 AAC |
| Max. AC power | 500 VA |
| Max. load at 24 VDC | 1 A |
Observed authority requirements
| EMC | 2014/30/EU |
| LVD | 2014/35/EU |
| EAC | TR-CU 020/2011 |
Approvals
| DNV-GL Marine | S d. f. Certific. No. 2.4 |
| EU RO Mutual Recognition Type Approval | MRA000000Z |
| UL | UL 508 |
Data sheet
Manuals
You may also like…
- Temperature Transmitters, Universal Converters, Controllers, Signal Conditioners, On/Off Controllers, RTD Converters, Thermocouple Converters, Pt100 Converters, Universal Temperature Transmitters, Trip Amplifiers
PR 4116 Universal Transmitter
Temperature Transmitters, Universal Converters, Controllers, Signal Conditioners, On/Off Controllers, RTD Converters, Thermocouple Converters, Pt100 Converters, Universal Temperature Transmitters, Trip AmplifiersPR 4116 Universal Transmitter
Make: PR Electronics | Origin: Denmark | Condition: New
Part: PR4116 Universal Transmitter✔ Multi-Function Universal Input Support
✔ Robust 2-Wire Auxiliary Supply
✔ Division 2 Hazardous Area Certification
✔ Quad-Output Versatility
✔ Universal Power CompatibilitySKU: n/a - Head Mounted Temperature Transmitters, Signal Conditioners
PR 5335D HART Temperature Transmitter
Make: PR Electronics | Origin: Denmark | Condition: New
✔ Accepts RTD, TC, Ohm, or mV input signals
✔ Provides very high measurement accuracy
✔ Supports HART 5 communication protocol
✔ Includes galvanic isolation for safe signal separation
✔ Suitable for installation in DIN Form B sensor headsSKU: n/a - Controllers, Signal Conditioners
PR 4131 Universal Trip Amplifier
Make: PR Electronics | Origin: Denmark | Condition: New
✔ Supports inputs from RTD, thermocouples (TC), ohm sensors, potentiometers, mA, and voltage signals
✔ Features two configurable alarm limits
✔ FM-approved for Division 2 hazardous area installations
✔ Equipped with two relay outputs
✔ Compatible with universal AC or DC power supplySKU: n/a














































