XMD Differential Pressure Transmitter has been especially designed for the process industry and can be used for level measurement of closed, pressurized ks, pump or filter controlling, etc.
Another attribute is the possibility to switch the output signal from linear to square root extraction by what the flow rate of the medium can be issued.
| Measurement range | 0…60 mbar up to 0…20 bar |
| Output type | 4…20 mA, 2-wire HART |
| Process connection | 1/4 NPT |
| Electrical connection | terminal clamp |
| Diaphragm | stainless steel 316L Hastelloy C 276 |
| Power supply | 12…28V DC 13…28V DC |
| Display | LCD, 5 x 8 mm LCD, 8 x 5 mm 52-points bargraph |
| Accuracy | ±0,1% |
| Operating temperature | -20…+65°C -40…+85°C -40…+100°C |
| Medium temperature | -40…+85°C |
| Protection class | IP 67 |
| Case material | stainless steel |
Datasheet:









































